Yan Flüt Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yan Flüt almadan önce ilk yapmanız gereken iş ne kadarlık bir flüt alabileceğinizi planlamaktır. Eğer bütçe olarak ayırdığınız miktarı yukarılara taşıma imkanı varsa gerekirse bu fikri erteleyebilir, birikimlerizi biraz arttırarak daha üst seviye bir flüt alabilirsiniz.

Gerçekten de her anlamda tam ses alabileceğiniz bir flüt başlangıç seviyesinde çok önemlidir. İyi bir flütçü her model ile çalar; ancak yeni başlıyorsanız; öğrenme aşamasında perdelere her dokunduğunuzda tam ses alabileceğiniz flüt modelleri ile çalışmalısınız. Zira iyi bir yan flüt size en çok bu dönemde lazımdır.

yan flüt alırken nelere dikkat edilmeli
yan flüt alırken nelere dikkat edilmeli

Önce kendinizi denemek isterseniz, daha ekonomik fiyatlı olan modelleri tercih edebilirsiniz. İleride flüte de ısınırsanız üst segmentte flüt modelleri ile yoluculuğunuza devam edebilirsiniz. En ucuz yan flüt modelleri ve markaları elbette çin üretimi olan flütlerdir. Ancak bunlar arasında da kalite ve performansı etkileyen birçok farklılık bulunmaktadır.

 

Bu anlamda daha önce bu flütleri deneme şansı bulmuş yada alanında uzman bir yan flüt mağazası çalışanından bilgi almanız çok yardımcı olacaktır.

Flüt özellikleri olarak, alacağınız yan flüt için aşağıdaki başlıkların bulunmasına dikkat edin:

  • CY Kesim Ambişür
  • Mi Mekanik
  • Off-Set G
  • Korunaklı bir flüt çantası
  • İç ve DIş için Temizleme Bezleri
  • Temizle çubuğu

Bir flütün çok ucuz olması elbette bir çok şeyin göstergesidir. Herkesin bildiği üzere, kalite ve işçilikten fedakarlık yapılarak bu fiyatlara inilebilmektedir. Çok ucuz bir çin malı flüt alıp ardından da bir AME Yan Flüt yada Yamaha düzeyi performans beklemek hayaldir. Bu düzeydeki flütleri birer araç olarak görmelisiniz, estetik kaygılarınız yerine aldığınız sese odaklanmalısınız ve biran önce bu ilk aşamayı atlatmalısınız.

Flütleri kullanılan malzeme niteliği, özellikleri ve entonasyonu olarak değerlendirmek doğru bir yaklaşımdır. En ucuz yan flüt modelleri; yani çin üretimi olan flütler genel olarak bakır-gümüş alaşımıdır. Söz konusu bu flütler ise nikel kaplama yerine gümüş kaplama tercih etmeniz daha doğru bir hareket olacaktır. Gümüş kaplama yan flüt, hem estetiktir; hem de alaşımda nikel-bakır yerine kullanılan gümüş-bakır ikilisi çok daha başarılı bir ses iletkenidir. Malzeme kalitesi alaşımda nikel-gümüş kullanılmışsa,  bakır alaşmlarına göre flüt bir sınıf yükselir. Ardınan masif gümüş; altın, titanyum ve abanoz fütler gelmektedir. Yan Flüt ses kalitesi de, çalış konforu ve performansı da bu durumla doğru orantılı olarak yükselecektir.

Özetle; yan flüt almak, bu işe başlamak için ilk adımdır ve çok önemlidir. Konu ile ilgili “yan flüt başlangıç modelleri” yazımızın faydası olacaktır. Flüt ile tanıştıkça, orta ve üst seviyede flüt tercih etmek emin olun bu aşamadan daha zordur. Ama unutmayın; en güzel yan flüt, sizin olandır.

 

Bir cevap yazın